Молитвы блаженному Максиму, Христа ради юродивому

Молитва первая

Угодниче Божий, молитвенниче наш теплый и скорый помощниче, блаженне Максиме! Припадая к раце мощей твоих, прославляем многотрудные подвиги юродства твоего. Христа ради возлюбив бо Единаго Бога от всея души твоея, ты мирскими красотами не восхотел еси наслаждатися; роднаго жилища, любве сродник, богатства и славы временныя отреклся еси и безприютное житие возлюбил еси. Прилежав о спасении души, плоть твою наготою телесною, мразом и зноем, постом и бдением, долговременным на земли лежанием изнурил еси и вся страсти ея духови покорил еси, на земли пожив небесно, во плоти духовно. Умом весь к премирным вземься, плотскую мудрость отринул еси, и быв мудр о Христе, юрод мирови показался еси, от неразумных многия обиды и биения благодушно претерпевая и многих нечестивых на путь спасения наставляя. Темже, по скончании твоих подвигов, Всеправедный Судия нетлением честных твоих мощей и многими чудесы тя прослави, душу же твою святую в небесныя обители всели, идеже, предстоя престолу неприступнаго Божественнаго света, в нем, яко в зерцале, видиши наша нужды, слышиши наша к тебе прошения, и, яко друг Христов, имаши велие к Нему дерзновение молитися о нас. Сего ради усердно просим тя: помолися Господу Богу о нас к земли приверженных, да и мы, в подражание твоему ангелоподобному на земли житию, не погрязнем в суетных житейских попечениях и в земных наслаждениих; не прельщаемся и не прилепляемся всею душею к тленным мира сего благам, но да обратит Господь своею благодатию наша мысли и желания к небесным, и укрепит желати восприятия будущих нетленных сокровищ. Да подаст нам слабым силу к побеждению страстей, мыслей и желаний греховных. Да пленит наш кичливый ум в послушание веры, избавит от высокоумия, суемудрия, ложных пагубных учений, и дарует нам мудрость духовную. Да растворит окамененная сердца наша слезами умиления и сокрушения о наших согрешениих, согреет их любовию к Нему, нашему Создателю и к ближним нашим. Испроси всем, во всякой нужди сущим и к твоему заступлению прибегающим, всякий дар коемуждо благопотребен: больным исцеление, печальным утешение, бедствующим помощь, обиженным защиту. Принеси ко Господу святую молитву о всех нас, многогрешных, яко да не по грехом нашим воздаст нам, ниже по беззакониям нашим накажет нас, но отвратит всякий гнев, праведно движимый на ны и пробавит милость свою, всяких нужд, бед, напастей, скорбей и болезней нас избавляя. И имиже весть судьбами да наставит нас на путь спасения, подаст прочее время живота нашего в покаянии и благочестии преити, и христианскую кончину неболезненну, непостыдну, мирну и небеснаго царствия наследие получити со всеми святыми во веки веков. Аминь.

Молитва вторая

О угодниче Божий, блаженне Максиме! Помолися Господу Богу о нас, рабех Божиих (имена), к земли приверженных, да обратит Господь наша мысли и желания к небесным и да укрепит будущих нетленных сокровищ желати, да подаст нам силу к побеждению страстей, мыслей и желаний греховных, да пленит наш ум в послушание веры, да избавит от высокоумия, суемудрия и мудрость духовную нам дарует: таже окамененная сердца наша слезами умиления о гресех сокрушения да растворит и да согреет я к нашему Создателю любовию и братолюбием ко ближним нашим. Блаженне Максиме, принеси ко Господу молитву о нас, яко да не по грехом нашим воздаст нам, ниже по беззаконием нашим накажет нас, но да пробавит милость Свою на нас, от всяких нужд, бед, напастей, скорбей и болезней избавляя, и имиже весть судьбами да наставит нас на путь спасения, и да сподобит нас христианскую кончину неболезнену, непостыдну и мирну прияти и Небеснаго Царствия наследие получити со всеми святыми во веки веков.

Молитва великомученице Марине
Молитва преподобномученику Макарию, игумену Пинско...