Молитвы преподобному Иакову, епископу Ростовскому, чудотворцу

Молитва первая

О, пречудне и преблаженне отче, святителю Христов Иакове! С верою и любовию к тебе припадающе, молим тя: огради нас святыми твоими молитвами от всякия беды, скорби и болезни, и от всякаго праведно движимаго на нас гнева Божия. Испроси нам тихое и безмятежное житие, во всяком благочестии и чистоте, и помози нам спасение улучити и царствия небеснаго достигнути. Ей, угодниче Божий и заступниче наш! Не презри усерднаго моления сего нашего, но призри на ны милостивно и умоли о нас всещедраго человеколюбца Бога, да не погибнем люте в беззакониих наших, но да сподобимся с тобою и всеми святыми славити и воспевати всесвятое имя его, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков.

Молитва вторая

О святителю Христов Иакове, усердно молим тя: огради нас, раб Божиих (имена), святыми твоими молитвами от всякия беды, скорби и болезни и от всякаго гнева Божия, праведно на ны движимаго; испроси нам тихое и безмятежное житие, во всяком благочестии и чистоте; помози нам спасение получити и Царствия Небеснаго достигнути. Ей, угодниче Божий! Не презри усерднаго моления сего нашего и умоли о нас Всещедраго Человеколюбца Бога, да не погибнем люте со беззаконии нашими, но да сподобимся с тобою и со всеми святыми славити и воспевати всесвятое имя Его во веки веков.

Молитва святителю Игнатию Брянчанинову
Молитвы преподобному Иакову Железноборовскому