Молитва священномученику Макарию, митрополиту Киевскому

О великий угодниче Христов, святителю отче Макарие! В житии твоем чад твоих любовию смерти крепчайшею возлюбивый и за них душу свою предавый, призри от Горних Обителей на нас, вонми воздыханиям нашим сердечным, и помози нам недостойным и смиренным. Молися, святителю милостивый, да речет Он мир на люди Своя и на преподобныя Своя и на обращающия сердца к Нему. Даруй нам, отче наш, дух любве твоея ко святей матери нашей Церкви Христовой, укрепи ны, разслабленныя духом, отеческия предания хранити и о мимошедших напастех память спасительную имети и всегда благодарственная благодетелю Богу воспевати научи. Предстательством твоим у престола Господа сил испроси Церкви Христовой от ересей и расколов ограждение; к честным мощам твоим притекающим и чтущим святую намять твою исполнение благих их прошений, и всем христианом вся ко временней и вечней жизни потребная, да прославляется о тебе пречестное и великолепное Имя Отца и Сына и Святаго Духа и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва святителю Макарию, митрополиту Московскому
Молитва преподобному Макарию, игумену Калязинскому